Loading...
signis.publishing@gmail.com +421 948 513 162

Krst knihy O fontánkovej Dorotke a jej vozíčkovej babke. Vernisáž obrazov Kabinet 26 II. POzdravy Javorinčanom. Galanta 6.9.2019

Galantský večer 6.9.2019 bol skutočne výnimočný; plný kultúry a estetiky. V nádhernom Renesančnom kaštieli Esterházyovcov sa uskutočnila vernisáž troch výtvarníkov Rosiny, Galbavej a Pobočíka s názvom Kabinet 26 II. Pozdravy Javorinčanom. Súčasne sa konal aj krst knihy Anny Jónásovej a výtvarníka Jozefa Pobočíka O fontánkovej Dorotke a jej vozíčkovej babke. Akciu moderovala kastelánka kaštiela Dr. Lenická, nechýbali ani oslavné verše Anny Jónásovej na maliarske umenie.Hudobne ju na vlastnoručne vyrobenej fujare a rífovej píšťalke a zároveň spevácky prekrásne dotvoril Jozef Pobočík starší.
Vernisáž poctil svojou prítomnosťou primátor Galanty Peter Paška. Slovom ju podporil poslanec mestského zastupiteľstva za Javorinku Ing. Milan Zeleňák. Recitátorským umením ju obohatila bývalá knihovníčka Ľudmila Horváthová, ktorá býva v dedine Abrahám a aj v dôchodku recituje, moderuje a číta na všetkých podujatiach organizovaných spisovateľkou a kultúrnou činovníčkou Annou Jónásovou.
Maliarky Alexandra Rosina a Renáta Galbavá predstavili svoje "prírodné" obrazy a vyšívané obrazy. Vidieť a kúpiť ich môžete až do konca septembra.
Knižočka O Dorotke... rozpráva (realistický) príbeh šesťročného dievčatka Dorotky, ktorá žije so svojou rodinou - otcom, mamkou, ktorá je ale v nemocnici, lebo čaká bračeka Miška, a so svojou babkou. Tá je zakliata na vozíčku a Dorotka vymýšľa, ako ju odkliať.
Krásny a dojemný príbeh so šťastným koncom autorka spracovala bravúrne psychologicky, vcítiac sa do myslenia malého dievčatka, jemne a poeticky. Charizmatickú atmosféru knižky výnimočne nádherne stvárnil ilustrátor Jozef Pobočík, ktorý poskytol 27 ilustrácií - obrazov, ktoré sú v Renesančnom kaštieli momentálne vystavené. Každý obraz je metaforou na danú situáciu, no sám osebe je umeleckým dielom. Ilustrátor sa tak stáva spoluautorom tohto komplexného umeleckého diela pozostávajúceho s krásnej symbiózy slova a obrazu - presne tak, ako to vo svojej básni Tvorba obrazu vyjadrila spisovateľka Anna Jónásová.
Knižku si môžete objednať už teraz priamo u autorov:
oz.jonasova@gmail.com; jozef.pobocik@gmail.com alebo v našom vydavateľstve cez FB alebo e-mailom: signis.publishing@gmail.com
Cena:
tvrdá väzba: 10,- eur + poštovné 3,70 (dobierka)
mäkká väzba: 8,- eur + poštovné 3,70 (dobierka)
alebo inou dohodou týkajúcou sa transportu.

Scroll to Top