Loading...
signis.publishing@gmail.com +421 948 513 162

Krst knihy Múdrosti starých Šumiačanov

Štvrtok 3.10.2019 sa konalo uvedenie knihy Evy Čulenovej (z nášho vydavateľstva) Múdrosti starých Šumiačanov do života. Túto krásnu akciu zorganizoval Obecný úrad Šumiac pod patronátom starostky obce pani Dr. Jarmily Gordanovej v kooperácii s BBSK a rodinou Gigacovcov najprv v Múzeu zvoncov, potom sme sa presunuli do Reštaurácie pod úbočím v Šumiaci.
Uvedenia knihy do života sa zúčastnilo mnoho osobností z BBSK, Regiónu Horehronie - oblastnej organizácie cestovného ruchu, obce Šumiac, Horehronského múzea, ale aj z rodiny pána Mikuláša Gigaca. Krstným otcom knihy bol pán predseda BBSK Ing. Ján Lunter. Krstilo sa čistou šumiackou vodou, ktorú bol pán Gigac vziať z prameňa pod Kráľovou hoľou, a zelenými vetvičkami.
Moje poďakovanie za zorganizovanie akcie patrí predovšetkým starostke obce Šumiac Dr. Gordanovej, predsedovi BBSK Ing. Jánovi Lunterovi, samozrejme rodine Gigacovcov za skvelú spoluprácu počas celých mesiacov tvorby knihy, pracovníčkam oblastnej organizácie cestovného ruchu Regiónu Horehronie, najmä jeho riaditeľke, pani Petre Ridzoňovej-Hlásnikovej a pani hovorkyni Kristíne Šajgalíkovej, a v neposlednom rade moderátorke tejto krásnej akcie, pani Kataríne Kovačechovej z RTVS.
Tiež ďakujem všetkým pracovníkom BBSK, ktorí sa na tvorbe knihy technicky aj organizačne podieľali.
Kniha Múdrosti starých Šumiačanov vznikla na podnet pána predsedu BBSK Ing. Jána Luntera a pána Mikuláša Gigaca, ktorí chceli zachrániť pre budúce generácie jazyk a kultúrne tradície Šumiaca tak, ako si ich podávajú ľudia. Financoval ju BBSK. Autorka ju napísala na základe odbornej literatúry a rozprávaní pána Mikuláša Gigaca a jeho pani manželky Kataríny Gigacovej, ktoré nahrávala a následne kompozične spracovala. S časťami písanými v šumiackom dialekte výrazne pomáhala ich dcéra, Dr. Lívia Károlyová.
Publikáciu nádherne ilustroval Jozef Pobočík. Na jeho ilustráciách nájdete nielen obrázky krásnej šumiackej krajiny, ale aj portréty Mikuláša Gigaca a jeho rodiny v rôznych časových obdobich, takisto aj šumiackych hudobníkov.
Svojimi básňami ju obohatili aj pán Mikuláš Gigac a Peter Fialek.
Fotografický materiál zabezpečila autorka Eva Čulenová, rodina Gigacovcov a Obecný úrad Šumiac.
Kniha je už teraz dostupná v úrade BBSK v Banskej Bystrici.
Prajeme jej veľa spokojných čitateľov a dúfam, že sa mi podarilo zachytiť Šumiac s jeho špecifickou dušou a osobitým jazykom.

Scroll to Top