Loading...
signis.publishing@gmail.com +421 948 513 162
>

Ženy rodu Esterházyovcov. II. zväzok

Vydáva: Galanta literárna, o.z. Galanta 2018 v spolupráci so Signis. Cena: 15,- eur

Veľmi skúsená autorka, bibliografka a historička Anna Jónásová pripravila v občianskom združení Galanta literárna v spolupráci s naším vydavateľstvom mimoriadne zaujímavú publikáciu o osudoch 10 žien z galantského šľachtického rodu Esterházyovcov. Ide o druhý zväzok. V knihe mapuje štyri storočia v životoch týchto vzdelaných a nezriedka nadaných šľachtických žien, ktoré často prebývali aj v galantskom neogotickom kaštieli, ktorý je práve v rekonštrukcii, i vo svojom renesančnom kaštieli v Galante. Už prvý zväzok tejto publikácie vzbudil veľký záujem; pripravovaný druhý zväzok obsahuje viac farebných fotografií a rovnako kompetentné a podrobné informácie, ktoré autorka získala vlastným výskumom nielen na Slovensku, ale aj v Maďarsku, v Česku a v Rakúsku.

V knihe nájdete podrobné a zaujímavo napísané životopisy 10 významných esterházyovských šľachtičien, ktoré boli doteraz zapadnuté prachom dejín:

manželky humanistu Ladislava Kubíniyho, obetavej Magdalény Esterházyovej, bohatej dedičky a manželky palatína Mikuláša Esterházyho Uršuly Dersffyovej, chýrnej matky - zakladateľky fraknóovskej vetvy esterhýzyovského rodu  Kristíny Nyáryovej, charitatívne zameranej Anny Júlie Esterházyovej, manželky Pavla Esterházyho Evy Thokolyovej, pôvabnej, no nešťastnej Marie Theresie Turn-Taxis, Karolíny Esterházyovej (s dodatkom o rodisku Penzing) - veľkej láske Franza Schuberta, poetky Pauliny Bethlenovej, dobrodinky Margity Czirákyovej, ktorá sa sociáne angažovala, vybudovala školy pre dievčatá a spolu s manželom podporovali výstavbu mnohých inštitúcií a ústavov určených na pomoc chorým a chudobným, a herečky nemého filnu Agnes Esterházy.

Život takmer všetkých týchto šľachtičien až doteraz ostával viac-menej skrytý pred súčasnými ľuďmi. Boli však natoľko očarujúce, zaujímavé, že stáli za osobitný výskum.

Kniha však nepodáva len životopisy týchto vážených dám, ale v komplexnosti poskytuje svojim čitateľom aj celistvý obrázok vtedajších dôb, aj života uhorskej šľachty.

V publikácii nájdete aj bohatý farebný obrázkový dokumentačný materiál a krásne portréty týchto dám.

 

Okrem toho publikácia obsahuje aj podrobný zoznam portrétov žien rodu Esterházyovcov ako manželiek a dcér - vcelku ide o 735 podrobných odkazov založených na autorkinom výskume - spolu s originálnou štúdiou z pera autorky Anny Jónásovej.

Kniha je dostupná v našom vydavateľstve: signis.publishing@gmail.com, ale aj u autorky: oz.jonasova@gmail.com

Cena: 15,- eur + poštovné

Spolu s prvým dielom (Ženy rodu Esterházyovcov I., 2014 - 10,- eur) obe knihy: 25,- eur + dobierka 5,20 eur

 

Parametre knihy:

Obálka: V2, mäkká, farebná

Formát: 160 x 236 mm

Vnútro: farebné, 302 strán
  • Autor: Anna Jónásová
Scroll to Top