Martin Kubuš: Dvadsaťdva dier v rodnej zemi. Ilustrácie: Ivana Vargončíková

01.12.2020

Román banskobystrického autora a prekladateľa, ktorého príbeh zachytáva históriu budovania železnice medzi Banskou Bystricou a Hornou Štubňou, konkrétne budovanie dvadsiatich dvoch tunelov. Je možno povedať, že v tomto prípade ide o stavbu tisícročia.

Vzhľadom na to, že trať prechádza masívnymi horami - križovatkou Nízkych Tatier, Kremnických vrchov, Starohorských vrchov a Veľkej Fatry - budovanie tejto železnice nebolo jednoduché a vyžiadalo si svoje obete. Napriek tomu do dnešných dní táto stavba predstavuje inžiniersky klenot (nielen) Slovenska.

Román Dvadsaťdva dier v rodnej zemi je ponor do duše mladého Stredoslováka, bývalého vysokoškolského učiteľa, ktorý sa prostredníctvom historického exkurzu približuje k podstate vlastného ja. Hlavná postava, Karol, sa neplánovane ocitá vo vlaku a jeho známy, starý pán profesor, rodák z Harmanca, mu rozpráva o druhej svetovej vojne a o výstavbe Trate SNP, azda najmalebnejšom úseku magistrály spájajúcej Banskú Bystricu s Martinom.

Vykoľajený Karol zisťuje, že niektoré javy prežijú všetky režimy, nestrácajú na podstate a svedčia o tom, že ľudstvo sa usiluje o premostenie priepastí a nápravu v každej dobe. V profesorovi nachádza priateľa, ktorého nikdy nemal, a v jeho dcére ženu, ktorú by chcel. Na ceste životom na nás číhajú temné úseky, ale po tmavom tuneli vždy prichádza nové denné svetlo... a potom ďalší tunel, a potom svetlo, a zase tunel, a svetlo... a tunel, a voda, a svetlo, a životodarná voda, a tma, a svetlo... Autor knihy vzdáva hold ľudskej práci, ľudskému umu a slovenskej prírode. Kritizuje ľudskú povrchnosť.

VYPREDANÉ.

Banská Bystrica : Signis 2020. ISBN 978-80-99936-08-0

Cena: 11,50 - pri odbere 1 - 2 ks/ 9, 50 - pri odbere nad 3 ks + poštovné