Čo pripravujeme
Na čo sa môžete tešiť?

4. číslo ORLA TATRANSKÉHO - literárnej prílohy Slovenských národných novín; vyjde v apríli 2021 a budeme Vás o ňom podrobne informovať.
Nový časopis SLOVANSKÝ OBZOR. Informačný časopis Matice slovenskej pre slovanský svet a slovenské zahraničie. Momentálne (marec 2021) sa pracuje na jeho pilotnom 1. čísle. V časopise nájdete informácie o kultúrnom dianí nielen na Slovensku, ale najmä v krajinách slovanského sveta. O tomto novom, moderne ladenom zaujímavom časopise Vás taktiež budeme informovať po vyjdení prvého čísla.


Ilustrácie: Jozef Pobočík
Autorka pochádza z považskej dedinky Brvnište. Ona i jej mama po celý život zbierali a zappisovali unikátne ľudové povesti viažuce sa na jednotlivé lokality tejto oblasti a teraz ich vydáva knižne. Kniha je bohato dolnená nádhernými maľbami Jozefa Pobočíka ml., ktorý z tejto oblasti tiež pochádza a dokonale ju pozná. Vzniká tak prekrásna symbióza literárneho talentu autorky a výtvarného nadania maliara. Kniha bude tak nádherným umeleckým dielom.
"Povesť je obľúbený literárny útvar. Témou, atmosférou, literárnymi postupmi a prostriedkami sa podobá na rozprávku a predsa to nie je rozprávka. Obsahom sú to tiež záhadné, zázračné až magické príbehy, no ukotvené sú v skutočných reáliách. Vystupujú v nich výnimočné bytosti, ktoré rozprávači obdarili nadprirodzenými schopnosťami. Na tieto postavy delegovali svoju túžbu po nesmrteľnosti, neobyčajnej sile, moci, odvahe, bohatstve či veľkej láske.
Kniha je v procese finalizácie.
Budeme vás o nej informovať.

Foto je ilustračné; pochádza z knihy T. Winklera Perom a mečom. Biografia J.M. Hurbana, Tatran, Bratislava, 1982
Renomovaný spisovateľ, literárny historik, dlhoročný redaktor a pracovník Matice slovenskej (za socializmu zakázaný autor), bývalý riaditeľ Slovenskej národnej knižnice a vedúci vydavateľstva Matice slovenskej, no najmä skvelý autor, ktorý v roku 2020 dostal Cenu Spolku slovenských spisovateľov za celoživotné dielo, Tomáš Winkler, má na svojom konte množstvo vynikajúcich diel. Tie bezpochyby výrazne obohatili slovenskú kultúru.
Jedným z takýchto diel - skvostov slovenskej literatúry - je aj Čas pred nesmrteľnosťou, ktoré v roku 1998 vydala Matica slovenská. Autor ponúka biografie 19 slovenských kultúrnych dejateľov, no z veľmi zaujímavého uhla: neprezentuje ich ako niekoho, o kom sa učíme v škole, ale ako obyčajných ľudí z mäsa a kostí so všetkými ich problémami, starosťami aj radosťami, odhaľuje ich psychiku, myslenie - a to v období tesne pred ich smrťou - teda v období tesne predtým, ako vstúpili do nesmrteľnosti. Ukazuje nám nielen okolnosti ich úmrtia, ale sprostredkúva nám aj ich pocity, vnemy, idey. Autor si mohol dovoliť urobiť takúto rekonštrukciu, pretože mnoho rokov pracoval s archívom Matice slovenskej a Slovenskej národnej knižnice a mal k dispozícii súkromnú korešpondenciu týchto ľudí. Kniha je teda ucelenou zbierkou 19 noviel a nájdeme v nej známe osobnosti, ako Ján Hollý, Ján Kollár, Pavol Jozef Šafárik, Mikuláš Dohnány, Ľudovít
Kubíni, Andrej Sládkovič, Samo Bohdan Hroboň, Viliam Pauliny-Tóth,
Michal Miloslav Hodža, Jozef Miloslav Hurban, Koloman Banšel, Svetozár
Hurban Vajanský, Pavol Országh Hviezdoslav, Martin Kukučín, Dušan
Makovický, Albert Škarvan, Martin Rázus, Ján Červeň či Gejza Vámoš.
Nejde však o čisto odbornú knihu, osudy týchto ľudí tesne pred ich smrťou sú spracované bravúrnym umeleckým štýlom tak, že samotný čitateľ pociťuje to, čo pociťovala daná postava.
Naše vydavateľstvo sa tento klenot slovenskej literatúry rozhodlo opätovne vydať; tentokrát však s osudmi 21 kultúrnych činiteľov: autor pridáva Júliusa Barča Ivana a Ivana Bukovčana.
Kniha bude dostupná v priebehu roku 2021.