Čo pripravujeme

Na čo sa môžete tešiť?

Kristína Janigová: Kigo a hovoriace topánky

Madam Podsveta... ...sa riadi heslom: Ľuďom treba len chlieb a hry. Útroby jej zavalitého tela sú stvorené na hru. Každý, kto sa chce hrať, sa musí vydať na cestu  do hlbokých temných zákutí tela Madam Podsvety. Je presvedčená, že ľudia majú nedostatok nedostatku, a preto zaháľajú a hľadajú spôsob, ako sa zabaviť. Strkajú nos do cudzích vecí a životov, preto si zriadila kuchársku show Varíme z nudy a skrášľovací salón Vypadáš nudne. Človek pre  Podsvetu nie je nič viac než lenivý konzument, ktorý má strach z obyčajnej tmy. Preto sa podujala na experiment a vytvorila hru na hľadanie vody...

Filozofická kniha vysokej umeleckej hodnoty určená pre náročných čitateľov. Jadrom alegorického príbehu je hľadanie ľudskej blízkosti a empatie, ktorý je naplnený hlbokými filozofickými úvahami o živote. Autorka celý text založila na alegórii a inotajoch, preto, hoci ide rozsahom o neveľkú knihu, núti čitateľa čítať ju viac a viac, pričom si v nej čitateľ vždy nájde novú filozofickú myšlienku.

Kniha je skvele doplnená ilustráciami Janka Rössl-Kišš.

Dostupná bude v novembri 2024.


Igor Lebiedzík: Posledná šanca

Je to o príbeh o mladom človeku, ktorý zažil tvrdé detstvo bez otca. Mal však dobrú maminku, ktorá mu dala všetko. Svojou nezlomnosťou a vytrvalosťou sa vypracoval na elitného špičkového policajta, ktorý pracuje v špeciálnej pražskej jednotke, ktorá má za úlohu čistiť Prahu od najhorších zločincov. K ženám sa choval vždy ako džentlmen, ale jeho heslom bolo neviazať sa vážnejším vzťahom. Jeho Anjel mal s ním dlho trpezlivosť a niekoľkokrát mu zachránil život. Po poslednej akcii mu dal poslednú šancu pre lásku.

Kniha bude dostupná k vianočnému trhu 2024.


Monografia obce MÁLINEC

Obec Málinec je malebné sídlo v Slovenskom rudohorí, vo Veporskom pohorí v katasttri okresu Poltár v Banskobystrickom samosprávnom kraji. Vyznačuje sa bohatou históriou i mnohými významnými osobnosťami, ktorí boli/ sú jej rodákmi. Za všetkých spomeňme aspoň doc. PhDr. Júliusa Černického, CSc. (plukovník, vojenský pedagóg, VŠ učiteľ), prof. MUDr. Jána Danka, CSc. (lekár-gynekológ, VŠ učiteľ), Ivana Deutscha, Františka Dostalika (hudobní skladatelia), Elenu Fiľovú, CSc. (vedecká pracovníčka, učiteľka, filozofka), univ. prof. PhDr. Dr. h. c. Jána Findru, DrSc. (jazykovedec, hlavný iniciátor a zakladateľ Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici, jej prvý rektor, VŠ učiteľ),PaedDr. Júliusa Lomenčíka, PhD. (literárny metodik, ˇVŠ učiteľ, riaditeľ Literárneho ústavu Matice slovenskej, šéfredaktora Orla tatranského, literárnej prílohy Slovenských národných novín), doc. PhDr. Máriu Lúčanovú, CSc. (scenáristka, dramaturgička, VŠ učiteľka), Mikuláša Markusa (divízny generál), Jána Melicha (jazykovedec, slavista), Darinu Vašíčkovú (herečka, členka Rozhlasového hereckého súboru), prof. Ing. Milotu Vetrákovú, PhD. (VŠ učiteľka pôsobiaca v oblasti cestovného ruchu a ľudských zdrojov), prof. MVDr. Jozefa Vodrážku, DrSc. (veterinárny lekár, VŠ učiteľ). Obec však disponuje aj ďalšími významnými rodákmi a bohatou kultúrnou činnosťou.

Spod Striebornej hory, od hrádku na horu Hrad, sa najkratšou cestou strieborná i zlatonosná žila tiahne. Nič nedbá na prekážky, skaly, kopce, údolia. Aj z hory Hrad sa dolu úbočou spúšťa, aby cez kotlinu pod masívom veprov plných vrchov, kdesi v úpätí Sinca zlatonosnú silu rozptýlila. Za horou mohutnou, čo v mene kleny a vepry nesie, sa znova hutní a silu potom až niekde v okolí najväčšieho hradu, na Spiši, tratí. Kopal a kutal v nej už kadekto. Veď komu by zlato a striebro pokoja dalo. Z našej Novohradskej strany sa sem kmene z Pilíny a z Kyjatíc trúsili. Bolo to tesne pred a po roku tisíc pred Kristom. V časoch veľkého Ríma sem možno na kovy najlepší odborníci, Kelti prišli. Potom už naši, Slovania, medzi ktorých sa sem tam Germáni aj iní kovošpecialisti zatúlali. Žilu si veru neustále museli strážiť a tak tu hrádky nad každou križovatkou vyrastali. A osady? Tie vznikli všade kde sa vhodná lúčka či rúbaň a dobrá voda našla. Najmä nech rudy, z ktorej sa kovy taviť dali, bolo dosť. Bronz, zlato a striebro boli hlavným tovarom i zdrojom obživy. A ešte výrobky z nich. Po tejto rudnej magistrále, ceste obživy, sa vtedajší ľudia cez Lovinku, Striebornú a horu Hrad do kotla vrchov, k potoku v malinčí dostali. Tu, lebo ďalej sa len cez veľmi vysoké vrchy dostať dalo, množstvo osád založili. Bolo to dávno predtým ako v roku 1514 terajší Málinec pod názvom Malinový potok zapísali.

(Z knihy: Monografia obce Málinec, 1. vyd., 2009)


Miroslav Búran: Viktorove hľadanie

Ilustrácie: Ivana Vargončíková

Voľné pokračovanie autorových úspešných príbehov pre deti Katkine dobrodružstvá a Katkine dobrodružstvá 2. Desaťročný chlapec Viktor, ktorý býva v malom vidieckom mestečku, presne tam, kde aj jeho osemročná kamarátka Katka, ktorá má veľa priateľov a rada im pomáha, má narodeninovú oslavu, no nedorozumením sa mu z nej stratí malý škrečok Mišo, brat Riša. Viktor tuší, že ho odniesol kamarát, ktorý sa zúčastnil na oslave. Vyberie sa ho teda hľadať. Osloví pritom aj Katku a jej priateľov a spolu zažívajú zaujímavé dobrodružstvá, rovnako ako škrečok Mišo, ktorý na svojej púti domov stretne veľa nových kamarátov. Kniha sa vyznačuje veľkou empatiou, radosťou z priateľov a vzájomnou spoluprácou.

Pútavý, veľmi milý príbeh je určený pre deti v školskom veku.

Kniha bude dostupná na jeseň 2024.


V spolupráci s MATICOU SLOVENSKOU pripravujeme: OROL TATRANSKÝ - literárna príloha Slovenských národných novín. Periodicita: 1x/ mesiac

V spolupráci s Maticou slovenskou graficky pripravujeme časopis Slovanský obzor.
Periodicita: 2x/ rok
Jazykové mutácie: slovenská, ruská, anglická, srbská
https://matica.sk/slovansky-obzor/