Bc. Monika BEŇÁK

16.08.2021

Každú našu životnú etapu, skúsenosť, čin môžeme vnímať ako niečo dobré dobudúcna.

Poďme retrospektívne. Práve vám vyšla knižočka rozprávok pre deti Rozprávky pre Agátku. Priblížte, prosím, našim i vašim čitateľom jej obsah, charakter aj okolnosti vzniku. Aký ste mali motív pre napísanie týchto príbehov?

Obsahom sú rozprávky s dobrým koncom. Vznikli vďaka našej dcére Agátke, ktorá pri zaspávaní chcela pri zaspávaní, aby som jej hovorila nové rozprávky a vďaka jednej pani, ktorá mi dodala odvahu.

Ide o váš prvý literárny počin alebo ste už niekde publikovali?

Rozprávky pre Agátku som napísala ako prvú knihu a dúfam, že nie poslednú.

Čo pre vás znamená literatúra? Čo vám písanie dáva?

Literatúra je veľmi dôležitá pre každého z nás. Rozvíja nás, učí ale aj inšpiruje. Milujem vôňu kníh, čítať niečo múdre, ale občas zároveň aj niečo ľahké, romantické.

Písaním môžem vyjadriť svoje pocity, nahromadené myšlienky. Mám radosť z ľudí, ktorí sa tešia so mnou z môjho malého diela.

Vaša knižočka je plne ilustrovaná Ivankou Vargončíkovou. Pre zaradenie ilustrácií a práve touto ilustrátorkou ste sa rozhodli vy sama, bez nášho pričinenia. Čo vás viedlo k tomu?

Náhoda. Sedela som na lavičke, Ivana išla okolo, v rukách mala svoje skice a ja som sa odvážila osloviť ju. Som nesmierne rada za toto šťastie, jej ochotu a umenie.

Čo si myslíte o vzťahu literatúry a výtvarného umenia?

Krásne do seba zapadajú. Je úžasné, ako vedela Ivana Vargončíková (ilustrátorka) vyjadriť svojím obrázkom, čo cítim ja v textoch.

Vráťme sa k vašej knižke o Agátke. Čo vám dalo písanie týchto príbehov? A naopak, čo vám vzalo?

Písanie týchto príbehov mi umožnilo dokázať niečo nové. Chýbala mi len odvaha, ktorú mi dodala jedna milá pani. Čo mi vzalo ? Zatiaľ nič, uvidíme, čo prinesie zverejnenie mojej knihy.

Vo vašich príbehoch výrazne rezonujú medziľudské vzťahy. Čitateľ vidí, že sú plné snahy o porozumenie, empatie a ľudskosti. Čo pre vás znamenajú medziľudské vzťahy? Ako ich vnímate vy?

Moje príbehy sa končia vždy v dobrom. Každú našu životnú etapu, skúsenosť, čin môžeme vnímať ako niečo dobré dobudúcna, ak to tak aj budeme chcieť. Všetko chce len čas.

Ktoré medziľudské vzťahy sú pre vás najdôležitejšie a naopak, ktorým by ste sa radšej vyhli?

Najdôležitejšia je pre mňa moja rodina, ktorú som si vybrala ja sama. Sú to moje deti Agáta a Denis a môj manžel Pavol. Ostatných v rodine beriem ako svoju súčasť. Ľudia čo mi ubližujú, nemajú v mojom živote miesto.

Prezraďte čitateľom, aké máte ďalšie literárne plány? Plánujete písať ďalšie texty? Ak áno, aké a s akým zameraním?

Napísala som ďalšie texty, ktoré sú smerované skôr k dospievajúcej mládeži a dospelým. Ale všetko chce svoj čas a ja sa opäť rada podelím s čitateľmi so svojou tvorbou.

Aký odkaz nesie vaša literárna tvorba pre čitateľov a všeobecne ľudí?

Nenechajte sa nikým odradiť. Každý z nás má právo plniť si svoje sny.