Heda Kubišová: Letokruhy času v tvorbe Jána Jurča

13.03.2023

Publikácia vyšla pri príležitosti 90. narodenín literárneho vedca, kritika a univerzitného profesora Jána Jurča.

"Literárny vedec a kritik Ján Jurčo, hĺbavý a filozoficky zvažujúci autor, sa v interview Človek v čase a nečase zamýšľa nad kategóriou času v ľudskom živote. Podľa jeho slov: "Čas v človeku je uložený ako letokruhy v kmeni stromu. Je súzvučný alebo disharmonický. Nemôžeme sa ho vzdať, vypudiť ho zo seba, Ak by sme tak urobili, popreli by sme sami seba, vlastné ja, ktoré sa začína formovať od počatia"[1] 1 (LT, 2003). Celoživotná púť Jána Jurča po literárnych stopách je toho dôkazom." (H. Kubišová)

Autorka vo svojom diele postupne prezentuje biografiu Jurča, monografie, pedagogické, metodické a didaktické práce, jeho umeleckú tvorbu, vzťahy s ukrajinskou literatúrou, najmä jeho príspevky v ukrajinských literárnych časopisoch (Dukľa, ...), Jurčovu publicistickú tvorbu. Keďže sa Jurčo venoval aj aforizmom, autorka neobchádza ani rozbor jeho satiry a humoru, no podrobne analyzuje jeho tvorbu aj jazykovo-štylistického hľadiska.

Publikácia je záslužn tým, že pre slovenskú kultúru zachraňuje a sprístupňuje osobnosť a tvorbu ďalšieho človeka, ktorý sa po celý svoj život venoval slovenskej literatúre a kultúre.

Cena: 6,- eur + poštovné

Parametre:

Väzba: brožovaná, plnofarebná

Vnútro: 108 strán, čiernobiele

Formát: 125 x 200 mm