Monika Beňák: Ako si vylepšiť život

03.01.2024

Raz, dva, tri, výdych, nádych – a už som tam bola. Keď si spomínam na minulosť, vidím sa, ako sedím na kameni, pred sebou mám malý starý drevený stolček. Moje šaty sú už tiež staré, ale čisté. Mám na sebe starú šedú zásteru a šatku, ktorú mám uviazanú na hlave. Pod šatkou mám ukrytú časť svojich havraních vlasov.
Sprevádza ma oslík, ktorý mi ťahá koč, keď spolu putujeme krajinou. Je to taká nemá tvár, ktorá ma vždy vypočuje a nikdy na cestách nesklame. Môj nemý priateľ. Koč je mojím domovom, odkedy som sa začala túlať po svete sama. Je celý z dreva a na vrchnej časti je plachta, ktorá ma chráni pred vetrom a dažďom.
Žiadna krajina ani miesto nie je mojím domovom, ale tento starý koč áno. Okolitá krajina je zelená. Trávové steblá sú jasnozelenej farby, lúčne kvety vysielajú vzduchom omamnú vôňu. Až do diaľky sa rozprestiera iba lúka, po ktorej sa tiahne dlhá prašná cesta smerom do kopca až k zámku. Zámok má strážne veže a všade je veľa ozbrojených vojakov, aby chránili svojho pána.
Mojím poslaním v živote Cigánky je veštenie. Som z rodu Cigánov a som na svoje poslanie hrdá. Niekedy veštím za peniaze, aby som mala na jedlo, inokedy len pre radosť.

+++

Útla knižočka, ktorá vyšla presne na Vianoce 2023, poskytuje príbehy z regresnej terapie. Z medicínskeho a psychologického aspektu je konečným cieľom regresnej terapie návrat do minulosti, v prvom rade spracovanie traumatických zážitkov, negatívnych programov a nevyriešených duševných konfliktov. Svoj osud si vytvárame sami – či už vedome, alebo nevedome. Všetci máme v každom okamihu slobodnú vôľu. Počas procedúry (ide o hlbinnú psychoterapeutickú metódu) je klient pomocou terapeuta zavedený späť do minulosti, do tých situácií, ktoré klientovi spôsobovali psychické traumy. Ide o situácie,
v ktorých klient prežil niečo, čo na základe svojho momentálneho stavu mysle nedokáže spracovať. Opakovaným prežitím danej situácie počas regresnej terapie dostáva klientovo podvedomie príležitosť túto skúsenosť spracovať a nanovo použiť. Väčšina regresných techník sa začína fázou uvoľnenia. Pri tejto fáze ľudský mozog produkuje vo zvýšenej miere vlny alfa. Ide o mierne hypnoidný stav, ktorý nám umožňuje prístup k podvedomiu.
Keď sa spojíme s minulým životom úmyselne, informácie, ktoré z neho získame, nám pomôžu pri riešení súčasných problémov. Pre našu myseľ to predstavuje plynulý, neagresívny proces, pri ktorom sa mení charakter elektromagnetických vĺn v mozgu. Počas regresu prechádzame zo stavu beta – charakteristického pre dennú, bdelú aktivitu – do stavu alfa, to je stav, keď sme uvoľnení. Pod vedením terapeuta nastáva stav théta alebo gama. V stave théta je človek pri vedomí, ale cíti sa ospalý. Prežívame ho najčastejšie tesne pred zaspaním alebo hneď po prebudení. Stav théta je hraničný stav medzi vedomím a nevedomím. V stave gama človek dosahuje vyššiu úroveň vedomia a vnímania, a to v ňom vyvoláva pocit blaženosti a vrodeného chápania podstaty existencie. Vnútorné zmysly sa samy prirodzene orientujú a putujú cez rozličné vrstvy vedomia – cez pocity, osobné presvedčenia, spoločné sociálne názory i konštrukcie, a tiež cez vyššie ja. Čím vyššie vystúpi duševná energia, tým menej sme pripútaní k svojej osobnosti a k príbehu svojho života. Čím vyššie stúpajú vibrácie, tým bližšie sme k tomu, aby sme splynuli s vedomím nadduše. Nadduša je "matkou" všetkých duší, ktoré obývajú naše prítomné, minulé i budúce životy – existuje v dimenzii a v čase, keď akýkoľvek časový úsek vnímame ako súčasnosť.
Nie je nezvyčajné, že ľudia okrem tradičnej medicíny hľadajú pomoc aj v alternatívnych metódach, a to najmä vtedy, keď im tradičná liečba nijako nepomáha. Dnešní ľudia zúfalo hľadajú duchovno.

Kniha je dostupná u autorky: serdahelyova.monika@gmail.com 

Cena: 5,- eur + poštovné

Ilustrácie: Nicol Jamáriková

Väzba: tvrdá, lepená, 3 mm dosky

Vnútro: plnofarebné, 56 strán

Formát: 115 x 180 x 9,5 mm