Vladimír Kubš: Vieš, čo je fado? (O koncoch jedného kantora)

07.05.2020

Banskobystrický autor Vladimír Kubš pôsobil 28 rokov ako učiteľ slovenského jazyka a literatúry. Školstvo ho sklamalo a dal výpoveď. Potom napísal veľmi citlivý román, v ktorom opisuje pomery v slovenskom školstve; rozprávač spracúva aj témy medziľudských vzťahov v ňom, nevyníma pritom ťaživé, no ani humorné situácie.


Okrem toho však román obsahuje aj osobný život rozprávača, ktorý sníva o krásnych vzťahoch s členmi rodiny, s blízkymi ľuďmi, s kolegami, sníva svoj sen o dokonalom obyčajnom živote plnom lásky. Rozprávač však žije v inej realite. Týmito rozprávaniami je kniha zaujímavo okorenená a dokresľuje celkový koncept života jedného obyčajného človeka - človeka, ktorý môže byť naším susedom, kolegom, kamarátom i blízkym známym.
Vidno, že text románu vyšiel autorovi priamo z duše.

Kniha je určená pre širokú verejnosť, najviac však asi zaujme rodičov a učiteľov. Je to totiž "prvá lastovička" o živote pedagóga a pomeroch v našom školstve, ktorá pravdivo a bez prikrášlenia približuje to, v akom prostredí sa vzdelávajú naše deti a v akom pracujú naši pedagógovia. Kniha poskytuje reálny obraz nášho školstva, nie ten medializovaný, hoci ide o román s fiktívnymi postavami.

Cena: 11,- eur - osobný odber vo vydavateľstve - dohoda telefonická, cez FB alebo mailová/ na dobierku: 14,50

Kniha je dostupná tu: Artforum, Strieborná ul. BB/ Duma, Dolná BB/ Kniha Nitra, pešia zóna/ Kníhkupectvo Bystrický, Holíč

Parametre knihy:
Banská Bystrica : Signis 2019. ISBN 978-80-99936-03-5.
248 strán
Formát: 185 mm x 115 mm
Obálka: tvrdá väzba (V8), šitá, farebná
Papier: 90 g, hnedý
Vnútro: text; čiernobiele
Autorkami obrázkov na obálke sú Anka Lunterová a Lucka Kazárová.