Mgr. Vladimír KUBŠ

12.10.2020

Dlhoročný kantor, ktorý po takmer tridsaťročnom pôsobení na pozícii stredoškolského pedagóga slovenského jazyka a literatúry školstvo opustil a svoj záujem orientoval na písanie sugestívnej literatúry.

Pracoval v programovom oddelení domu kultúry, neskôr ako závozník a šofér v stavebníctve a takmer 30 rokov učil na stredných školách.

Po odchode zo školstva napísal román o živote stredoškolského kantora.

Aký bol motív vašej autorskej činnosti? Čo vás primälo, aby ste začali svoje myšlienky klásť na papier?

Nutkanie dať ich na papier. Uzavrel som najdlhšiu kapitolu môjho života. Chcel som sa s ňou rozlúčiť. Nemyslím si, že som napísal román. Pre mňa je to kantorský testament.

Mnoho rokov ste učili slovenský jazyk a literatúru. Čo pre vás ako pedagóga, ale aj autora literatúra znamená?

To isté, čo akékoľvek umenie. Len ma trochu desí, čo všetko sa dnes za umenie považuje.

Čo znamená literatúra pre spoločnosť?

Pojmy "spoločnosť" a "literatúra" sú veľmi široké, zmestí sa do nich dobré i zlé, hodnotné i stupídne. Ale dnes sa spochybňuje a relativizuje takmer všetko, aj dobré, aj zlé, aj hodnoty, takže svet ľudí má zrejme to, čo si zaslúži. Zrejme to stále považuje za pokrok.

Myslíte si, že sa vzťah spoločnosti k literatúre a autorom zmenila?

Opäť tie isté pojmy, ktorým pár riadkov naozaj nestačí. Myslím si, že vyhráva konzum a biznis. Covid je zlý a tragický, snáď sa dočkáme pomoci a nejakého nového "penicilínu", ale vírus sofistikovaného a bezduchého biznisu, nielen v kultúre, je väčšie zlo. Rád by som sa mýlil.

Čo si myslíte o vzťahu autora ku svojim dielam?

Môžem hovoriť len za seba. Nie som spisovateľ, text sa nerodil ľahko, chcel som byť spokojný s každou vetou. Keď som ho odovzdal do tlače, prestal pre mňa existovať. Minulosť nezmeníme.

Vo svojej knihe Vieš, čo je fado? (O koncoch jedného kantora) sa veľmi úprimne spovedáte zo svojich skúseností zo stredného školstva. Máte takmer tridsaťročné skúsenosti v pôsobení na pozícii kantora. Aký máte vzťah ku škole a k mládeži? Čo vás škola naučila?

Vzťah k mládeži? Držím jej palce. Nech vyhrá to, čo som si na študentoch vždy vážil. Oni vedia, o čom hovorím. A škola? Čo ma naučila? Asi to, že celý život sa máme čo učiť.

Čo vám školstvo dalo a čo vzalo?

Vzalo mi takmer tridsať rokov. Bol to dosť dlhý zápas, ale myslím si, že mal zmysel. Takže tých takmer tridsať rokov vnímam ako dar.

Aký odkaz ste chceli dať prostredníctvom svojej knihy Vieš, čo je fado?

Dobrí kantori si zaslúžia viac. Viac úcty, viac podpory, viac istoty. Poznal som veľa takých.

Čitateľom, ktorí ešte nedržali vašu knihu v rukách, prosím, prezraďte, čo všetko v nej nájdu.

Každý v nej nájde to, čo nájsť chce a vládze.

Pripravujete teraz nejaké ďalšie dielo?

V pláne to nebolo, ale zopár ľudí moje plány zmenilo. Dielo je silné slovo, ostaňme pri texte. Niečo je už v počítači, väčšina v hlave a voľačo stále niekde poletuje...